top-triangles-top top-triangles-bottom

Zostań Mistrzem radości!

Poznaj program KINDER Joy of moving
i razem z nami odkryj radość płynącą
z ruchu oraz wspólnej sportowej zabawy!

Przejdź do strony Programu
Niecałe 20% polskich dzieci regularnie uprawia sport - niepokojące dane wykazały badania Global Matrix 3.0, przeprowadzone w 49 krajach w 2018 roku. Niestety, polscy najmłodsi zajęli przedostatnie miejsce wśród rówieśników z Europy. Sytuacja nie ulega poprawie, wręcz przeciwnie - z powodu pandemii koronawirusa, najmłodsi spędzają jeszcze więcej czasu w czterech ścianach. Czy na tym etapie da się jeszcze odciągnąć podopiecznych sprzed ekranów i zaszczepić w nich sportową pasję? Program KINDER Joy of moving promuje aktywny styl życia, prezentując sport przede wszystkim jako zabawę i przygodę na całe życie!

Minimum 60 minut dziennie


“Ruch to zdrowie” - te powiedzenie towarzyszy nam od najmłodszych lat i nic dziwnego - aktywność fizyczna jest ważna przez całe życie, jednak na pewno nie może jej zabraknąć w czasie, kiedy ciało intensywnie się rozwija. To nie tylko kwestia zgrabnej sylwetki: regularne ćwiczenia pomagają m.in. wzmocnić mięśnie i kości, a także pozytywnie wpływają na naszą kondycję psychiczną. Wątpliwości co do zalecanej ilości ćwiczeń rozwiewa WHO - w zaleceniach World Health Organization wyraźnie widać, że dzieci potrzebują go więcej, niż osoby dorosłe. Dla tych drugich rekomenduje się 150-300 minut tygodniowo, podczas gdy najmłodsi powinni być aktywni przynajmniej przez 60 minut dziennie. Sięgając pamięcią do beztroskich czasów dzieciństwa, ta godzinka dziennie nie wydaje się być wyzwaniem - większość z nas czas wolny od szkoły spędzała na wspinaczce po drzewach, grze w gumę czy w piłkę z rówieśnikami. Od współczesnego, młodego pokolenia różni nas jednak jeden szczegół: technologia. Łatwy dostęp do internetu i ogromna popularność mediów społecznościowych, to z pewnością mocna konkurencja dla zabaw na świeżym powietrzu. Nie sposób też nie wspomnieć o obecnej sytuacji epidemiologicznej, która dosłownie zamknęła nas w czterech ścianach na kilka miesięcy. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

80% dzieci w Polsce nie uprawia sportu


Szokujące dane ujawniło międzynarodowe badanie Global Matrix 3.0, przeprowadzone wśród dzieci w wieku 5-17 lat, z 49 krajów rozwiniętych lub rozwijających się. Badanie miało na celu sprawdzenie, na ile zalecenia dotyczące aktywności fizycznej wydane przez WHO mają pokrycie w rzeczywistości. Aż 75% krajów otrzymało ocenę dostateczną, czyli D, w sześciostopniowej skali od A do F. Niestety, najmłodsi z Polski wypadli jeszcze gorzej: dostateczny z minusem to bardzo niepokojący wynik. Z raportu wynika, że aż 80% dzieci ma siedzący tryb życia, a jedynie 20% z nich aktywnie uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych. Tylko 50% dzieci regularnie jeździ na rowerze, czy rolkach. Za taki stan rzeczy chciałoby się winić pandemię - zdalne nauczanie wychowania fizycznego, czy brak możliwości korzystania z placu zabaw albo basenu, z pewnością w jakiś sposób przyczyniłoby się do słabych statystyk, jednak… są to badania sprzed kilku lat! Możemy się tylko domyślać, jak te statystyki wyglądają po roku lockdownu. Warto zwrócić uwagę na to, że to samo badanie z 2016 roku dało bardzo podobny wynik. Czy to więc wina tabletów, YouTube i zapracowanych rodziców, którzy przedkładają chwilę spokoju nad zdrowie i poprawny rozwój dziecka?

KINDER Joy of moving


Dane danymi, ale czy my, jako dorośli, możemy coś z tym zrobić? Kluczowe jest przekonanie dzieci, że aktywność fizyczna to nie tylko nudne ćwiczenia na WFie - ruch musi kojarzyć się przede wszystkim z dobrą zabawą! Z pomocą przychodzą akcje społeczne, które sprawiają, że sport staje się atrakcyjny i może nawet zamienić się w hobby młodego człowieka. Jedną z nich jest KINDER Joy of moving. Program firmy Ferrero ma wymiar międzynarodowy, a w Polsce prowadzony jest już od blisko 15 lat.  Ferrero przekonuje najmłodszych oraz ich rodziny do aktywnego trybu życia, organizując szereg wydarzeń sportowych i edukacyjnych na terenie całej Polski. KINDER Joy of moving może pochwalić się partnerstwem z Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Tenisowym, Żeglarskim, a także Polskim Związkiem Piłki Siatkowej , dzięki czemu różne projekty realizowane w ramach Programu są atrakcyjne, bawią, rozbudzają pasję, a nawet czasami otwierają najmłodszym drzwi do sportu profesjonalnego. 
KINDER Joy of moving współpracuje również z Fundacją Moniki Pyrek, z którą zadbał o najmłodszych w trudnym czasie pandemii. KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF e-platforma  pomogła rodzicom i nauczycielom przeprowadzić ciekawe i angażujące lekcje online oraz rozruszała dziesiątki tysięcy uczniów w całym kraju. 


 

Dowiedz się więcej, wejdź na stronę

articles-triangles-top

Zobacz również

article-triangles-bottom
arrow-right

"To nie tylko moja siostra, ale i moja najlepsza przyjaciółka". Rodzeństwa w świecie sportu

Kiedy widzą, jak brat czy siostra wygrywa, cieszą się z ich sukcesów. Kiedy jednemu powinie się noga, drugie wesprze dobrym słowem. Niektórzy rozumieją się bez słów. Łączą ich nie tylko więzy krwi i miłość do sportu, ale przede wszystkim przyjaźń. „Każda jej porażka boli mnie tak, jakbym to ja przegrała” – wyznała Serena Williams, gdy w 2018 r. wygrała z siostrą Venus w meczu US Open. „Nikt nie rozumie mnie tak jak ona” – z kolei tymi słowami relację ze swoją siostrą Urszulą opisała kilka lat temu Agnieszka Radwańska.
Czytaj dalej >
article-triangles-bottom
arrow-right

"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać". Gdy dziecko zdobywa medale

- Chciałbym wystartować na olimpiadzie, zdobyć złoty medal. Jak na razie to ja mam jeszcze czas - opowiadał w 1999 r. w wywiadzie dla Telewizji Polskiej Kamil Stoch. Skoczek narciarski miał wówczas 12 lat. Nie tylko on w dzieciństwie marzył o sportowej karierze i medalach, które są uwieńczeniem ciężkiej pracy. Stoch na pierwszy olimpijski krążek od momentu pamiętnego wywiadu musiał czekać 15 lat. W historii sportu nie brakuje jednak przykładów, gdy po medale sięgali bardzo młodzi sportowcy.
Czytaj dalej >
article-triangles-bottom
arrow-right

Gwiazdy sportu mają wielkie serca

"Każde dziecko ma znaczenie" - to hasło przykuwa uwagę na stronie internetowej fundacji, której założycielem jest jeden z najlepszych tenisistów na świecie Novak Djoković. Podobnie jak on myśli wielu sportowców, m.in. Cristiano Ronaldo, Leo Messi czy Jakub Błaszczykowski. Gwiazdy udzielają się charytatywnie na różne sposoby, ale często mają jeden wspólny cel. Pomagać dzieciom i młodzieży w walce o lepszą przyszłość.
Czytaj dalej >
article-triangles-bottom
arrow-right

Jacek Kasprzyk: w siatkówce jest miejsce dla gwiazd, ale bez wsparcia drużyny gwiazdą się nie zostanie

- Marzy mi się, by za lat kilka każda z reprezentantek, każdy z reprezentantów udzielając wywiadu po zdobyciu medalu Ligi Narodów, mistrzostw Europy, świata, a najlepiej igrzysk olimpijskich podkreślali, że startem do jej, jego sukcesów był KINDER Joy of moving. Może to wydaje się nierealne, ale po to są marzenia, by je spełniać – powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej przed 27. Wielkim Finałem Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving.
Czytaj dalej >
articles-triangles-top